A A A

Początek życia

Dobrze jest wiedzieć, kiedy się zaszło w ciążę, bo od pierwszej chwili jej trwania odpowiadamy już nie tylko za siebie, ale i za drugiego człowieka, który w nas zaistniał i rozwija się w zawrotnym tempie. Najnowsze osiągnięcia nauki i techniki pozwalają śledzić rozwój płodu niemal od chwili zapłodnienia. Pisze o tym w swojej książce pt. Spotkania w szkole rodzenia doświadczony lekarz położnik, organizator cieszącej się dobrą sławą Łódzkiej Szkoły Rodzenia, doc. dr Włodzimierz Fijałkowski.

„Dokumentacja fotograficzna uchwyciła moment wniknięcia plemnika do komórki jajowej, a więc sam początek życia. Sfotografowano pierwsze podziały zygoty, czyli komórki zawierającej połowę chromosomów matki i połowę chromosomów ojca. Od tej chwili, zanim jeszcze zagnieździ się w błonie śluzowej macicy (a nastąpi to w 7 dniu życia), zarodek ludzki ma swą indywidualność genetyczną, jest jedyną i niepowtarzalną istotą, wyposażoną we wszystko, co określi go jako osobę.

Już w 4 tygodnie od poczęcia można rozpoznać, bez użycia mikroskopu, zaczątki oka. Siedmiotygodniowe dziecko zaczyna wykonywać ruchy, co świadczy nie tylko o czynności mięśni, ale i o czynności ośrodkowego układu nerwowego. W tym czasie soczewka oka przybiera już wyraźny kształt.

Czynność serca pojawia się około 21 dnia życia istoty, która mierzy wówczas zaledwie 3 mm. W 8 tygodniu życia wewnątrzmacicznego można już wykonać elektrokardiogram i zarejestrować na taśmie magnetycznej regularne uderzenia serca. W 13 dniu życia tworzą się zręby ośrodkowego układu nerwowego. W 9 tygodniu układ nerwowy podejmie swą zwykłą czynność. Wówczas można już wykonać elektroencefalogram mózgu.

Liczenie czasu ludzkiego życia od dnia urodzenia ma znaczenie umowne. Sporządzony w 10 tygodniu od poczęcia odcisk palców byłby nie tylko widoczny, ale już definitywny i niezmienny. W tym okresie można by już wydać dziecku dowód osobisty świadczący o niepowtarzalności osoby właściciela. Także »linia życia« ręki jest już ściśle określona i charakterystyczna.

W 8—9 tygodniu od poczęcia gołym okiem rozpoznajemy bezbłędnie płeć dziecka: jest ono chłopcem lub dziewczynką.

U 12-tygodniowej istoty ludzkiej, mierzącej wówczas 5 cm, pracują wszystkie organy wewnętrzne. Istota ta połyka, trawi, oddaje mocz, wykonuje ruchy oddechowe. Reaguje na ból, gdy się ją ukłuje, reaguje na hałas. Jej czynności nie są mechaniczne, są uwarunkowane: jeśli wstrzyknie się do worka owodniowego gorzki płyn, dziecko przestaje połykać, jeśli zostanie wstrzyknięty słodki płyn — pije go w większej ilości. Daje więc niedwuznacznie do zrozumienia, że woli płyn słodki od gorzkiego. Przed ukończeniem 6 miesięcy życia wewnątrzmacicznego dziecko w zasadzie jest zdolne do życia poza ustrojem matki".