A A A

Jak zwalczać owsiki?

Często się zdarza, że przyczyną osłabienia apetytu u dziecka, wzmożonej pobudliwości nerwowej, bezsenności jest zarobaczenie. Najczęściej spotykanymi u nas robakami przewodu pokarmowego tak wśród dzieci, jak i dorosłych, są owsiki. Rozpowszechniają się one najłatwiej w okresie jesienno- -zimowym, gdyż suche i gorące powietrze naszych nagrzanych kaloryferami mieszkań sprzyja samozakażeniom. Sądzimy, że warto poznać mechanizm rozmnażania się owsików i następnie zarobaczenia nimi dzieci i wszystkich domowników, bo to nam pomoże w przezwyciężaniu tej plagi.

Zacznijmy od tego, że owsiki, aby złożyć jaja, wychodzą na zewnątrz odbytu i w jego okolicy składają miliony jaj. Są one niewidoczne. Suche powietrze panujące w pomieszczeniu wyzwala ruch wirujący jaj owsików w powietrzu. Odrywając się od podłoża, owsiki przenoszą się nie tylko z jednego człowieka na drugiego, ale atakują na nowo tego samego osobnika.

Do objawów robaczycy należy swędzenie w okolicy odbytu i organów płciowych. Samica owsika, szukając odpowiedniego miejsca do złożenia jaj, penetruje właśnie te okolice. U dziewczynek owsiki poruszają się w okolicach łechtaczki, u chłopców wędrują aż na napletek, co tak u jednych, jak i drugich wywołuje odruch drapania, traktowany często mylnie jako pierwsze objawy onanizowania się. Doświadczony wychowawca czy pediatra momentalnie się zorientuje, które dzieci są zarobaczone. Będą one właśnie wkładać rączki do majteczek i drapać się uparcie z tyłu lub z przodu. Oczywiście wystarczy, gdy w przedszkolu kilkoro dzieci ma owsiki, aby je rychło miały wszystkie. Dlatego gdy się ten fakt stwierdzi, trzeba podjąć radykalne odrobaczenie, które przy istniejących obecnie środkach farmakologicznych nie jest ani trudne, ani szkodliwe, tyle że je trzeba przeprowadzić gruntownie.

Oznacza to, że należy odrobaczyć wszystkie dzieci i cały personel. Co więcej: muszą się też temu poddać rodziny dzieci i rodziny personelu, a także zwierzęta domowe. Po odrobaczeniu wszyscy muszą się starannie wykąpać, zmienić bieliznę osobistą i pościelową, a mieszkanie trzeba sprzątnąć, odkurzyć i dobrze wywietrzyć.

Potraktowałyśmy tak szeroko ten „robaczywy" temat, ponieważ często nie zauważa się szkodliwych skutków robaczycy u dzieci. Matki nieraz zachodzą w głowę, dlaczego dziecko stało się marudne, płaczliwe, źle śpi, skarży się na bóle głowy, słabo je, i szukają przyczyn w najrozmaitszych schorzeniach, a tymczasem powodem tego są owsiki. W dodatku dzieci karcone są za drapanie się w „nieprzyzwoite" miejsce, wstydzą się tego, a ponieważ nie mogą się powstrzymać, wpadają w rozdrażnienie i mają żal do rodziców, że tylko krzyczą, a nie chcą pomóc. Do tego często dołączają się jeszcze zaparcia. Tyle się wiąże z owsikami dolegliwości fizycznych i psychicznych, że rodzice, którzy tych wszystkich sygnałów nie potrafią połączyć w logiczną całość i wyciągnąć właściwych wniosków, najwidoczniej nie zetknęli się z tym zagadnieniem i powinni sobie coś na ten temat przeczytać.

Dodajmy jeszcze, że długotrwałe, nie leczone zarobaczenie może wywrzeć niekorzystny wpływ na Usposobienie dziecka i jego charakter, a pewne, związane z tym nawyki i reakcje mogą się utrwalić i nie ustąpić nawet wtedy, gdy dziecko zostanie uwolnione od owsików.

Trzeba wiedzieć, że pestki dyni działają zabójczo na robaki. Dawniej w każdym domu dbano o to, żeby wieczorem, przed snem, dzieci zjadły ich trochę. Te same właściwości mają orzechy.