A A A

Ilość pokarmu

Ilość pokarmu nie jest stała. W pierwszym dniu po poro­dzie kobieta może go nie mieć w ogóle. Nie stanowi to żadnej przeszkody, żeby przystawić noworodka do piersi. Jak już pisa­łam wyżej, ssanie i dotykanie brodawki jest niezbędnym bodź­cem dla produkcji pokarmu. W pierwszych dniach po porodzie przewód pokarmowy noworodka nie jest dostosowany do więk­szej ilości pokarmu. Żołądek w pierwszym dniu życia ma pojem­ność tylko 8 ml. - stanowi to mniej niż 2 łyżeczki, stopniowo za­czyna się powiększać. Zaczynają również stopniowo rozpoczynać pracę inne układy związane z trawieniem i przyswajaniem — jak wątroba, nerki. Zwiększa się też ilość soków trawiennych. W pierwszych 3 dniach życia dziecko traci na wadze do 10, a nawet 15 procent masy ciała. Dopiero od 4 dnia następuje przyrost wagi. Zwykle w tym czasie zwiększa się u matki ilość pokarmu.

Ilość wypitego pokarmu w czasie kolejnych karmień nie jest stała. Dziecko w ciągu jednego karmienia może go wypić wię­cej, a w następnym - mniej. Najlepszą miarą czy ilość wypitego pokarmu była wystarczająca, jest przyrost masy ciała (jeżeli po­trzeba, można dziecko zważyć, ale nie częściej sprawdzać wagę, niż co tydzień) i wzrostu niemowlęcia, jego dobre samopoczucie i humor.

Jak często karmić?

Noworodki w pierwszym miesiącu życia kar­mi się zwykle 6 do 7 razy na dobę. Może się zdarzyć, że przy małej początkowo ilości pokarmu w piersi i dużym zapotrzebowaniu dziecka, trzeba je przystawiać do piersi nawet 10 do 12 razy na dobę. Maluch domagać się może karmienia co 2 godziny. Trudno czasem w pierwszych dniach zorientować się, kiedy niemowlę płaczem daje znać, że jest głodne, a kiedy płacze z zupełnie in­nej przyczyny, na przykład kłopotów z odejściem gazów albo dla­tego, że należy do dzieci z natury bardziej niespokojnych. Ogól­nie można powiedzieć, że jeżeli czas, jaki upłynął od ostatniego karmienia wynosi w przybliżeniu 1 i pół godziny do 2 godzin, a niemowlę budzi się i zaczyna płakać, możemy podejrzewać, że jest głodne. Z czasem zwiększy się ilość pokarmu, a niemowlę sa­mo ureguluje sobie pory karmienia i wydłuży odstępy między ni­mi. Niemowlęta, które szybko się nasycają, wcześniej są głodne i wymagają częstszego karmienia, co 2,5 godziny. Nie wytrzymują również dłuższej przerwy nocnej. Innym wystarcza karmienie co 4 godziny. Pierwsze karmienie zaczyna się zwykle między 4 a 7 rano.

Jak długo karmić

Już w tym najwcześniejszym okresie życia uwidoczniają się różne charaktery i temperamenty. Niektóre nie­mowlęta są dość leniwe i ospałe. W pierwszych dniach po uro­dzeniu ospałość może być spowodowana środkami przeciwbólo­wymi, które otrzymała matka w czasie porodu i które przedostały się do organizmu dziecka. Te niemowlęta będą ssały powoli, czę­sto zapadając w sen. Trzeba je trochę poruszać i pobudzić do jedzenia. Inne ssą energicznie, łapczywie, szybko zaspokajają głód, opróżniają pierś i zasypiają. To, że obudzą się po chwili i pociągną jeszcze parę razy sutek, nie świadczy o głodzie ani o braku pokarmu, ale o chęci kontaktu z matką i potrzebie ssa­nia. Największy kłopot jest z leniuchami.