A A A

Czynnik rh

Krótko na temat Rh minus dla tych, którzy się z tym terminem nie zetknęli: pewien nieduży procent kobiet nie posiada we krwi czynnika Rh i wtedy mówimy, że mają one Rh minus. Gdy dojdzie do partnerstwa Rh minus z Rh plus, u kobiety następuje uczulenie na ten czynnik, w przypadku gdy noszony przez nią płód dziedziczy po ojcu Rh plus, a tak jest na ogół. Wytworzone w jej organizmie przeciwciała przenikają przez łożysko do płodu i mogą go uszkodzić. W wielu przypadkach takiego konfliktu dzieci giną albo rodzą się z ciężkimi wadami, wrodzonymi i szybko umierają. Stosunkowo najlepsze rokowania co do urodzenia zdolnego do życia, normalnego dziecka są przy pierwszej ciąży. Każda następna tę szansę zmniejsza, gdyż w organizmie matki wytwarza się coraz więcej przeciwciał. Do niedawna małżeństwa dotknięte konfliktem Rh miały ograniczone szanse na posiadanie dziecka, dzisiaj szanse te są większe dzięki stosowaniu wcześniejszych rozwiązań za pomocą cesarskiego cięcia i transfuzji krwi u noworodka. W niektórych krajach stosuje się transfuzję jeszcze w życiu wewnątrzmacicznym. Istnieje, prócz tego, możliwość działania profilaktycznego: po przebyciu pierwszej ciąży, i to w pierwszych dniach po połogu, podaje się kobiecie z Rh ujemnym surowicę, która zapobiega powstaniu konfliktu w następnej ciąży. Jednak zastrzec trzeba, że nie we wszystkich przypadkach surowica ta może być stosowana.

Tyle przynajmniej trzeba wiedzieć, aby rozumieć, że zanim się zdecyduje o przerwaniu ciąży, należy koniecznie zbadać krew na czynnik Rh. Ale zbadać ją też trzeba również i wtedy, gdy ciąża jest akceptowana. Badanie przeprowadzić muszą oboje przyszli rodzice, a gdyby się okazało, że występuje między nimi niezgodność czynnika Rh, przyszła matka powinna się znaleźć pod opieką wyspecjalizowanej poradni i każdy niepokojący symptom natychmiast sygnalizować lekarzowi.

Zatrzymujemy się dłużej nad tymi nieprawidłowościami po pierwsze dlatego, że mało kto w ogóle bierze pod uwagę, że mogą wystąpić, a po drugie, ponieważ w obu omówionych przypadkach istnieje możliwość podjęcia radykalnego działania.

Chcemy jednak zaznaczyć, że patologii ciąży jest bardzo wiele i omawianie ich rozsadziłoby ramy tej książki. Wróćmy więc do typowej ciąży, której pomyślny przebieg w znacznym stopniu zależy od naszego postępowania, od tego, czy stać nas będzie na konsekwencję i wytrwałość w prowadzeniu higienicznego trybu życia.